Laurea-ammattikorkeakoulun opiskelijakunta
Haku:

30.01.2009, 17:22

Tiedote 2/2009

1. Opiskelut aloittanut opiskelija eli FUKSI ohoi!!
2. Kansainvälisen tuutoroinnin tehtäviin etsitään innokkaita jälleen!
3. Kuorolaulua Tikkurilassa
4. Keväällä jälleen Venäjälle ja Lappiin!
5. Porkkanamafia iskee jälleen

1. Opiskelut aloittanut opiskelija eli FUKSI ohoi!!

Fuksiaiset järjestetään keskiviikkona 11.2. 17.00 eteenpäin. Kerää oma joukkueesi, saavu paikalle klo 17.00 Kaisaniemen puistoon, Rautatieaseman puolelle ja kisaile leikkimielisesti Fuksiaisten voitosta kanssaopiskelijoidesi mukana. Omat tuutorit kertovat lisää ja auttavat tarpeen tullen. Älä myöskään unohda Fuksiaisten jatkoja Onnelassa alkaen kello 21:00.

2. Kansainvälisen tuutoroinnin tehtäviin etsitään innokkaita jälleen!

Kv-tuutori koulutukseen ilmoittautuminen alkaa piakkoin LAUREAMKOn nettisivuilla. Ole se hyvä tyyppi joka auttaa ulkomaalaisia vaihto- ja tutkinto-opiskelijoita opiskelupolullaan ja suomalaisen siviilielämän kiemuroissa. Kielitaitokin kehittyy matkan varrella ja uusia ystäviä saa ympäri maailmaa. 3 opintopistettäkin on mahdollisuus tienata.

3. Kuorolaulua Tikkurilassa

”Eri tutkimuksissa on todettu, että laulamisella on usein yhteys positiivisiin hormonaalisiin muutoksiin ja hyvinvoinnin kokemukseen”, kertoivat tutkijat 10.1.2009 Tieteen päivien paneelikeskustelussa Helsingissä.

Musiikkiterapian professori Jaakko Erkkilän mukaan musiikilla on jopa hämmästyttävän suuri fyysinen vaikutus muun muassa aivoihin.

Laulamisen myönteiset vaikutukset riippuvat kuitenkin siitä, kokeeko itse osaavansa laulaa. Nuotin vierestä laulajienkaan tilanne ei ole toivoton, sillä nykytiedon mukaan säveltarkkuutta voi kehittää vielä aikuisenakin.” (MTV3-STT)

…joten enää ei löydy tekosyytä olla laulamatta J Lähde siis mukaan harjoituttamaan ääntäsi ja nauttimaan musiikin ilosta ja laulamisen riemusta!

Kuoroon ovat tervetulleita kaikki musiikista ja laulamisesta kiinnostuneet Laurean opiskelijat ja henkilökunta. Kuoroa johtaa musiikkia opiskeleva Annette Hänninen. Biisitoiveita voi esittää kuoroa johtavalle Annettelle.

Kuoro harjoittelee Tikkurilan musiikkiluokassa B209 tiistaisin klo 16.15-18.15. Harjoituksia on keväällä seuraavasti:

27.1., 10.2., 24.2., 17.3., 31.3., 14.4., 28.4.

Kuoroon osallistuminen on ilmaista mutta edellyttää ennakkoilmoittautumisen lomakkeen kautta 8.2. mennessä. Kuorotoimintaan tulee sitoutua koko kevääksi.

Lisätietoja saat LAUREAMKOn hyvinvointisihteeriltä Merjalta (hyvinvointisihteeri@laureamko.fi)

4. Keväällä jälleen Venäjälle ja Lappiin!

LAUREAMKO järjestää opiskelijoille jälleen kohtuuhintaisen mahdollisuuden päästä tutustumaan Nevan helmeen, Pietariin. Matka järjestetään 10.-13. maaliskuuta.

Tämän lisäksi opiskelijat pääsevät alkukeväiseen Lappiin 12.-17.3.. Lisätietoa matkoista tulevissa tiedotteissa ja verkkosivuillamme.

5. Porkkanamafia iskee jälleen…

Porkkanamafia iskee jälleen ja kutsuu sinut mukaan tempaisemaan ympäristön puolesta lauantaina 7.2.2009 Tikkurilan Bio Grandiin.

Porkkanamafian pääkaupunkiseudun elokuvateattereille suuntaaman tarjouskilpailun voitti Tikkurilan Bio Grand. Elokuvateatteri on luvannut suunnata 100% Porkkanamafian tempauksen tuomasta lisätulosta toiminnan energiatehokkuuden kehittämiseen muun muassa valaistusta uusimalla ja ajastamalla kylmälaitteita.

Tempaus järjestetään lauantaina 7.2.2009 klo 12.30 eteenpäin. Illan pääelokuvaksi on vahvistettu Tom Cruisen tähdittämä Operaatio Valkyrie. Bio Grandissa nähdään myös suomalainen uutuusleffa Rööperi. Lippuja voi varata ja lunastaa 21.1.2009 lähtien.

Lisätietoa tapahtumasta löytyy esimerkiksi Facebookista.