Laurea-ammattikorkeakoulun opiskelijakunta
Haku:
Laurea Gate

24.05.2011, 19:07

Tiedote 11/2011

1. Avoin paikka LAUREAMKOn hallituksessa
 
LAUREAMKOn hallitus etsii riveihinsä uutta aktiivista jäsentä. Opiskelijoiden edunvalvontatyöstä ja opiskelijakunnan järjestämien palvelujen, kuten tapahtumien ja tuutoritoiminnan toteuttamisesta vastaa opiskelijakunnan hallitus. Hakupaikkana avoinna ovat viestintävastaavan tehtävät. Mikäli olet kiinnostunut vaikuttamaan ja haluat olla toiminnassa mukana, olet etsimämme henkilö.  Viestintävastaavan tehtävänä on nettisivujen ylläpito, viikkotiedotteen teko ja muden viestintämateriaalien tuottaminen. Hakuaika viestintävastaavan paikalle: 23.5–29.5. Laita avoin hakemus osoitteeseen: puheenjohtaja(at)laureamko.fi
 
2. Opiskelijakortti on selvää säästöä!
 
Jos et ole vielä hankkinut opiskelijakorttia, kannattaa toimia nyt! Kesällähän reissataan ja nautitaan elämästä, kortilla sen voi tehdä huomattavasti halvemmalla! Kuljetpa missä vaan Hangon ja Kemijärven välillä niin korttia vilauttamalla todistat kaikkialla opiskelijastatuksesi ja saat sinulle kuuluvat alennukset. Kun sinulla on opiskelijakortti olet myös LAUREAMKOn jäsen eli pääset nauttimaan kaikista ainutlaatuisista jäseneduistamme. 
 
3. Hanki opiskelijakortti ja nouda ilmainen treeniviikko Tikkurilan toimistolta!
 
Kun olet hankkimassa opiskelijakorttia tai asioimassa Tikkurilan toimistolla, saat mukaasi ilmaisen treeniviikon uudelle EasyFit salille Tikkurilaan. Toimi nopeasti, jaossa rajoitettu määrä treeniviikkoja! (etu on voimassa vain Tikkurilan toimistolla)
 
4. Parisuhde pinnalla ja pohjalla
 

Parisuhdekurssi opiskelijoille 2 op, syksyllä Tikkurilan Laureassa. Ilmoittautumiset Soleopsin kautta 23.5 – 5.6. Kurssi sopii kaikille, jotka haluavat kehittää sekä ammatillisuuttaan parisuhdekysymyksissä että omia parisuhdetaitojaan riippumatta siitä, onko kurssin aikana yksin vai yhdessä. Työtapoina käytetään toiminnallisia menetelmiä, lyhyitä alustuksia ja keskustelua. Kurssi pidetään Laurea-ammattikorkeakoulun Tikkurilan toimipisteessä 1.9. alkaen (yhteensä 7 kokoontumiskertaa). Kurssin ohjaavat: perheneuvoja Leena Jokinen ja oppilaitospappi Jukka-Mikko Karjalainen Vantaan seurakunnista. Lisätietoja: jukka-mikko.karjalainen(at)evl.fi ja

5. Ilmoitus opintotukilain muutoksista 1.8.2011 alkaen

Katso lisätietoa Kelan nettisivuilta kela.fi. Tärkeimmät muutokset koskien opintotukilain muutoksia ovat seuraavat asiat: Vähimmäisvaatimus korotetaan 4,8:sta 5 opintopisteeseen tukikuukautta kohti.‎ Opintojen tulee siis edetä 1.8.2011 alkaen aikaisempaa enemmän. Aiemmin suorituksia tuli olla 4,8 op/tukikuukausi ja 1.8.2011 jälkeen ‎suorituksia tulee kertyä 5 op/tukikuukausi. Vaikka edistyminen koko opintoajalla olisi riittävää, edeltävältä lukuvuodelta tulee ‎olla suorituksia vähintään 2 op/tukikuukausi. Aiemmin tämä on ollut 1,5 ‎op/tukikuukausi.

6. LAUREAMKOn hallituksen terveiset
 
Opiskelijakunnan hallitus kiittää kaikkia kuluneesta keväästä ja toivottaa kaikille rentouttavaa kesää!
 
7. TULEVAT TAPAHTUMAT
 
Kesäloma!